Wonderland Crew: Miesto, kde sa tínedžeri môžu aj cez rok cítiť ako v tábore

Rozhodli sme sa spustiť novú aktivitu pre mladých ľudí s názvom Wonderland Crew. V blogu sa dozviete:

  • prečo sme sa rozhodli Wonderland Crew vytvoriť, 
  • kedy a kde sa koná a ako to prebieha,
  • kto sa môže zapojiť a prečo to má zmysel,
  • aj ako vyzeralo prvé stretnutie Wonderland Crew.

Na konci každého tábora Wonderland Camp nás zaplaví smútok z toho, že sa už končí. Na táboroch sa budujú hodnotné vzťahy, deti a mladí si rozvíjajú dôležité zručnosti a na niekoľko týždňov odložia mobilné zariadenia a žijú v prítomnom okamihu. A popri tom sa navyše zdokonaľujú v angličtine. 

A potom sa to na rok preruší a túto skúsenosť si môžu zopakovať až o rok v lete. 

Položili sme si preto otázku, či nevieme preniesť nášho táborového ducha aj do bežných dní a rozvíjať tieto pozitívne skúsenosti aj počas roka. 

Vieme! A odpoveďou je Wonderland Crew

Wonderland Crew nie je len priestor na trávenie času

Naše lektorky Sara a Merche sa iniciatívne rozhodli, že sa chcú viac venovať mladým ľuďom. Keď sa totiž hovorí o mimoškolských aktivitách, väčšinou sa pritom myslí na mladšie deti. Ale tínedžeri tiež potrebujú mať priestor na zmysluplné trávenie voľného času. 

Vo svete, kde obrazovky pohlcujú väčšinu ich času, je veľmi dôležité dať im príležitosť na to, aby ich na chvíľu odložili. Nie z povinnosti, ale preto, že to chcú urobiť. Chcú byť so svojimi priateľmi a užívať si to, čo im práve ponúka skutočný život. 

Preto pre nich zároveň chceme vytvárať bezpečný priestor, kde môžu byť sami sebou, pokračovať vo svojom raste a budovať si takéto priateľstvá. Tínedžeri sú vo fáze, kedy objavujú samých seba, svoje záujmy, presvedčenia a preferencie. Budujú si etiku a morálku, spoznávajú význam pravidiel a začínajú robiť vlastné rozhodnutia. Potrebujú preto vedenie a nové vzory, o ktoré sa okrem rodiny môžu oprieť. 

Presne toto sa vďaka Class a Campu Wonderland snaží poskytnúť aj Wonderland Crew. 

Čo, kde, kedy, ako?

Wonderland Crew sa stretáva každý druhý mesiac a mladí sa môžu zúčastňovať aktivít, o ktorých spolurozhodujú. Nejde pritom len o zábavu - aktivity majú aj vzdelávací rozmer, keďže primárne poslanie je vždy zamerané na vzdelávanie.

Skupina sa buď zdržiava v priestoroch našej školy Class, kde sa môžu diať rôzne workshopy, hrajú sa stolové a únikové hry, sledujú filmové premietania a majú k dispozícii aj občerstvenie, alebo sa vyberú mimo triedu, napríklad na prehliadku mesta, bowling či celodenný výlet.

Keďže Sara a Merche nerozumejú ani slovo po slovensky, mladí musia komunikovať v angličtine. Jazyk pritom používajú priamo v praxi, a to prirodzeným a efektívnym spôsobom, vďaka čomu sa učia oveľa viac ako pri tradičných formách vyučovania. 

Pár slov od Sary a Merche o prvom stretnutí Wonderland Crew:

Prvé stretnutie Wonderland Crew sa uskutočnilo ešte v decembri. Na začiatku sme sa s ôsmimi účastníkmi stretli u nás v škole a po malom občerstvení sme sa vybrali na prehliadku mesta. Naši tínedžeri robili Sare a Merche sprievodcov a v angličtine ich sprevádzali Bratislavou. 

Začali sme pri Prezidentskom paláci, odkiaľ sme sa cez Michalskú bránu dostali na Hlavné námestie, kde ešte prebiehal vianočný trh. Potom sme navštívili Modrý kostolík, ktorý napriek tomu, že žijú v Bratislave, mnohí z mladých nepoznali. Odtiaľ sme sa vrátili na vianočný trh, kde sme si kúpili občerstvenie na doplnenie síl pred výstupom na hrad. 

Bola to veľmi zaujímavá prehliadka a naši mladí sprievodcovia - Sofia, Ivana, Šimon, Viktor, Marek, Tomáš, Dávid a Ondrej - nám všetko veľmi dobre vysvetlili. Ďakujeme! :)

Po návšteve hradu sme sa vrátili do Class, kde sme sa ešte zdržali pri rozhovoroch a hudbe, čo bola tiež časť, ktorá sa nám veľmi páčila. Dúfajme, že si to zopakujeme aj na budúci mesiac!

Čo nás čaká ďalej?

Wonderland Crew budeme radi postupne rozširovať a spoločne pokračovať v super aktivitách, ako bola táto.

Ak máte 14 - 15 rokov a radi by ste sa pridali, napíšte nám na class@class.sk.

Rýchla navigácia